ambersanjose123 ambersanjose123
  • 24-11-2015
  • Mathematics
contestada

zasha spent $6 on packages of gum.How many more packages of gum that cost $1.20 each can she buy if she has a $20 bill

Respuesta :

Since3122015
Since3122015 Since3122015
  • 24-11-2015
Assuming that she had a $20 bill after buying the $6 of packages of gum:

[tex]\frac{20}{1.2}\\\frac{50}{3}\\16.667\\16[/tex]

16 packages of gum
Answer Link

Otras preguntas

Find the value of x that makes m||n . 135° m (2x + 15) n
How many moles of Al2O3 can be formed from 10.0 g of Al? Select an answer and submit. For keyboard navigation, use the up/down arrow keys to select an answer.
jill number has a prime factorization with 6 numbers. Jamal number had a prime factorization with 3 numbers. Whos is bigger. jill says hers is but jamal jays no
Which of the following is an appropriately assigned task for the Nursing Assistant?
The manila folders are stored __________ the top of the shelf of the storage cabine
Josh sees a pair of trainers with a tags saying 75% off the recommended price of £80. Josh decided to buy the trainers. How many pounds will it cost him?
Find the measure of FG.
log 55 is the power to which ---- must be raised in order to produce a value of 55
Find the value of x for which ABCD must be a parallelogram a. 0 b. 25 c. 4 d. 7
“Về văn hóa: Xóa bỏ văn hóa thực dân, phong kiến, xây dựng nền văn hóa dân chủ mới theo ba nguyên tắc: dân tộc, khoa học, đại chúng”. Hãy cho biết nội dung này