bell57 bell57
  • 22-01-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for a piece of cheese if 1.24 ponds cost 11.25$?

Respuesta :

perixwinkle
perixwinkle perixwinkle
  • 22-01-2018

[tex] \frac{cost}{pound(s)} \: \frac{11.25}{1.24} \: \frac{x}{1} [/tex]
About $9.07 per pound of cheese.

Tell me if this helps!!
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is used to cut different shapes edges on a wooden cabinet door A file B saw C lathe D router
The case in which the Supreme Court claimed the power of judicial review was
Over the course of centuries of trade and war, the ________ developed many shared cultural traditions with ancient Egypt. A. Bantu peoples B. Obelisk civ
The scientific method is
In a triangle one angle measures 56 and another measures 32 what is the measure of the third one?
What did the first fully integrated factory, where all processes were mechanized and housed in one location, produce?
I started the question but got the wrong answer according to the mark scheme. Please help?
which two sharks are most closely related? A) Winghead and Bonnethead B) Great White Shark and Hammerhead C) Bullhead and Hammerhead D) Bonnethead and Hammerhe
Pablo runs 1.5 miles on his first day of training for a road race the next day he increases his distance run by 0.5 miles the day after that he increases his di
A group of words that's missing a subject, a verb, or a complete thought is called a/an A. sentence fragment. B. prepositional phrase. C. independent