iwanyamza iwanyamza
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

tony bought 12 identical

tony bought 12 identical class=

Respuesta :

fmkother fmkother
  • 23-01-2018
Lets say a fork costs x $. Therefore a spoon costs 2x $.

2x + x = 6. => 3x = 6. => x=2

so:
a) A spoon costs: 2x = 2 × 2 = $4
b) (12 × 4) + (10 × 2) = $68
Answer Link

Otras preguntas

During an experiment, a scientist crosses a pea plant that has purple flowers with a pea plant that has white flowers. The plants that result from this cross in
Why was northern Italy a natural birthplace for the Renaissance?
In "Marian Anderson Sings," why does Anderson finally accept the invitation to sing at the Lincoln Memorial on Easter? A. The government offers her extra prot
the basis for the alphabet developed by the greeks came from
A gas has a pressure of 4.62 atm when its volume is 2.33 L. What will be the pressure of the gas if the volume is changed to 1.03 L under conditions of constant
What is the slope of a line perpendicular to the line whose equation is 5x – 2y = 11? A. -11/2 B. -5/2 C. -2/5 D. 5/2 I Just Need Help With This One Question,
What three tribes from northern Europe influenced British culture
use a sum or difference identity to find an exact value of sin 2pi over 12
Two long strips of paper are each 2 inches wide, and they overlap so that the angle between the strips is 30 degrees. What is the number of square inches in the
Allie wants to arrange her flower garden in 8 equal rows she buys 60 plants what is the greatest number of plants she can put in each row?