canub214ever
canub214ever
24-01-2018
Mathematics
contestada
the cost of 5cd's and a $12 DVD
Respuesta :
mathstudent55
mathstudent55
24-01-2018
Let the price of one CD be c.
The 5 CDs cost 5c.
The cost of 5 CDs and a $12 DVD is
5c + 12
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 87+ )
Otras preguntas
which of the following describes the zeroes of the graph of f(x) = 3x6 30x5 75x4? –5 with multiplicity 2 and 1/3 with multiplicity 4 5 with multiplicity 2 and 1
How many grams of water would there be in 100.0g of hydrate? How many moles? Mass of the hydrate 0.946g Mass of the anhydrous CuSO4 0.614gCuSO4 Mass of water dr
The following question refers to a hypothetical situation. President Obama has scheduled a Cabinet meeting today to discuss energy policy with specific focus on
In my exhaustion, in my overwhelming exhaustion, I forgot all other obligations and went to sleep. What type of rhetorical device is used in the above example?
a pack of 12 sodas costs $ 5.04. what is the unit rate in dollars per soda?
When writing, you can most effectively use a dash______. A. to get the reader's attention B. in place of a semicolon C. to add a formal touch to a sentence
Why did opposition to the Vietnam War increase over time?
The four essential elements for life are _______. a.carbon, hydrogen, oxygen and nitrogen b. carbon, hydrogen, oxygen and sulfur c. carbon, nitrogen, o
Which sets of numbers are closed under addition? Choose all answers that are correct. A. {0, 2, 5, 8} B. even integers C.rational numbers D. {0}
Which statement is most accurate about the nature and types of human groups? A. Secondary groups are informal and loosely organized. B. Some bureaucracies are