smithlenwood3724 smithlenwood3724
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

Find each unit price. which is the better buy explain. electrical wire 1.49 for 3 ft $.69 for 18 n

Respuesta :

pereznancy4444 pereznancy4444
  • 25-01-2018
In order to get an accuarte answer, make sure to divide 1.49 by 3. You'll end up with .50 (rounded). To find out the second unit price make sure to divide .69 by 18. You should end up with .04 (once again, rounded). It is better to buy the second set because it is about .46 cheaper than the first. Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of f(−1) when f(x)=2x 2?
X6-6x3 5=0 solucion por favor
write the boy's names in order from the lest to the greatest number of rocks owned
The legs of a right triangle are 18 centimeters and 80 centimeters long. What is the length of The hypotenuse
what is a spin quantum number?
Three 1.0 l bottles each contain the same number of gas particles and are held at the same temperature. bottle a contains only oxygen particles, bottle b contai
Chromosome is to cactus as gene is to _____.
If it is 10:00 in New Mexico what time would it be in South Carolina?
Which is the main difference between the organization of a narrative text and an expository text? A.) A narrative text organizes its events around a plot while
Can I have some help with this really easy homework? I'm really busy and don't have enough time