LuLu1969
LuLu1969 LuLu1969
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of oranges cost $12.00 how would we write as x=
2 lbs cost $3.00 so 8lbs is $12.00

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 01-02-2018
2x = $3.00

x = $1.50

8($1.50)= $12 for 8 lbs
Answer Link

Otras preguntas

Answer the following question in three paragraphs: What were the causes and effects of the "return to normalcy" in the United States following World War I?
Why does Wiesel so carefully describes the term “indifference” in this passage? A. To develop his claim that people have a responsibility to be polite B. To dev
Section 1: Find the sine, cosine, and tangent ratios of ∠X. Section 2: Find the sine, cosine, and tangent ratios of ∠Y. Section 3: Using your answers from parts
Rocky gets on the ride at A. The ride starts and then stops when his car is at B
Which is a theme of “the hodja speaks”?
What is the area of a square with lengths of 7 inches
What is the number of grams in 3.2 moles of CuSO4×5H2O​
Mona has 20 lbs of 20% sugar syrup. How much pure water should she add to make 16% sugar syrup?
In your own words Describe the process of how a business is "incorporated"
The National Origins Acts was passed by Congress and signed into law by President Calvin Coolidge in 1924. Which of these BEST describes the purpose of this law