alexfreeman204
alexfreeman204 alexfreeman204
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

I bought 4 1/2 lb of bananas for 3.98. What is the price per pound of bananas? A. $.88 B. $1.13 C. $1.88

Respuesta :

chainsawsyrup
chainsawsyrup chainsawsyrup
  • 25-01-2018
The answer is A $.88 because 3.95 / 4.5 = .88

I hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

Who is the senate led by
Georgia’s economy suffered severe setbacks after _____.
Please help I will reward Brainly
What was a simple solution many people had for the unsettling changes and complicated problems of the late 1800s? A. New laws—to protect small farmers, immigran
Charles rode his bike 19 miles each week while training. here is his record of the number of miles he rode Monday 2.2mi Tuesday? Wensday 3.8 mi Thursday ? Frida
Jim wants to purchase a used boat. The price is $8,000 cash or $1,200 down and 18 monthly payments of $429.00. Jim decided to finance the boat. Calculate the am
1: This year Cornell's class took one more than three times as many field trips as last year's class. This Year, Cornell's class took a total of 7 trips. How ma
The pair of figures below are similar. Find the value of each variable
Assume that segment r exerts a force of magnitude t on segment l. what is the magnitude flr of the force exerted on segment r by segment l?
9x +8y =15 9x+8y = 30 is it one solution infinitely many solutions or no solution