dorliciasmith
dorliciasmith dorliciasmith
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

Sam bought 11 lb of rice for $6 how many pounds of rice did he get per dollar

Respuesta :

Soto0405
Soto0405 Soto0405
  • 25-01-2018
if u divide 11 by 6 u get 1.833333333333333 so i guess $1.83?
~hope i help~
(if i didn't pls let me know)

Answer Link
conroycrystal15 conroycrystal15
  • 25-01-2018
11lbs ÷ 6$ = 1.83 lbs per $
Answer Link

Otras preguntas

Use the Internet and other research materials to learn about some of the health issues surrounding the environment in Asia today. Then answer the following ques
hello,help me with this out please i need it hurry but please ensure your answer is correct..I attach here with my question.Topic:Forces in equilibrium.​
What did Hershey and Chase discover? A. bacteriophages using DNA to infect bacteria B. the shape of DNA C. bacteria transforming a material, bringing them back
write the quadratic equation whose roots are -3 and 3, and whose leading coefficient is 5
The phenomenon of water sticking to a surface, such as a window pane or plant, is due to the water's____. A. cohesion B. corrosion
the method of dismiss drill​
Express your answer as a decimal. 63÷12=
Jon does an experiment in which he varies the amount of calcium chloride (CaCl2) powder used for the chemical reaction with sodium bicarbonate (NaHCO3). He plan
(10^4)^4 as an expression (simplified)
Advertising geared toward attracting not only customers but also potential investors and employees is classified as__ advertising