awesomesauce087
awesomesauce087 awesomesauce087
  • 26-01-2018
  • Mathematics
contestada

Jesse bought 5.2 pounds of grapes for &7.75. Using the unit rate, how much would 3 pounds of grapes cost?

Respuesta :

darkoair79 darkoair79
  • 26-01-2018
Rounded, it would cost $4.50 :)
Answer Link

Otras preguntas

what events happened beforeloyalists left boston and philadelphia?
The equation s x  2 5 can be used to estimate the speed, s, of a car in miles per hour, given the length in feet, x, of the tire marks it leaves on the ground.
The equation s x  2 5 can be used to estimate the speed, s, of a car in miles per hour, given the length in feet, x, of the tire marks it leaves on the ground.
what is 4 over 9 minus 1 over 12 equal simplified?
what is the difference between dividing 16 by 2 and finding the square root of 16
what is the difference between dividing 16 by 2 and finding the square root of 16
If4 times the reciprocal of a number is 3 more than 5/2 times the reciprocal of that number find the number Show your work
what is 4 over 9 minus 1 over 12 equal simplified?
If4 times the reciprocal of a number is 3 more than 5/2 times the reciprocal of that number find the number Show your work
The equation s x  2 5 can be used to estimate the speed, s, of a car in miles per hour, given the length in feet, x, of the tire marks it leaves on the ground.