loveyne1234otis3d loveyne1234otis3d
  • 26-01-2018
  • Mathematics
contestada

In 4 hours, the bake sale earned $83.48. What is the unit rate?

Respuesta :

dozeruga dozeruga
  • 26-01-2018
20.87 if im not mistaken youre just dividing 83.48 by 4
Answer Link
Riia
Riia Riia
  • 18-08-2018

It is given in the question that, the bake sale earned $83.48 in 4 hours. And we have to find the unit rate.

Here the unit rate means, bake sale earning per hour .

And for that, we have to do division, that is

[tex] \frac{83.48}{4} = $20.87 [/tex]

Therefore the required unit rate is $20.87 .

Answer Link

Otras preguntas

how do u multiply x^2-4 over x^2-1 times x+1 over x^2+2x
A coin rolls across the floor at an angular speed of 4 rotations per second. What is its speed in degrees per second? Hint: One full rotation equals 360 degrees
Which is the correct sequence of events during embryonic development? (A) cleavage — differentiation — fertilization — gastrulation (B) differentiation — fertil
If the tax rate is 6.5%, what is the tax on $80?
How do we do this problem 3(b3-5)
Why did money confusion  under the articles of confederation
7b ÷ 12 = 4.2  what does b =
what advances did the early Chinese make?
What advantages did the geography and climate give to people living in the Middle Colonies
i need help with adding fractions