mgolonks13 mgolonks13
  • 23-02-2018
  • Mathematics
contestada

Four bars of soap cost $1.12. What would you pay for 2 dozen bars? (1 dozen=12)

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 23-02-2018
4 bars = $1.12
Multiply the above equation by 6.
24 bars = $6.72 . . . . . . the cost for 2 dozen bars.
Answer Link

Otras preguntas

A shape is made of 12 right triangles​ of equal size each right triangle has a base of 4cm and a height of 5 cm what is the total area, in a square centimeter,
Mariana is troubled by the unrealistic belief that every woman who glances at her husband secretly desires him; she also believes that he has had affairs with s
Y=x-4 Y=2x-3 What number should the equation y=x-4 be multiplied by to eliminate x
Plz help ASAP which choice is it and why ?
can anyone help​? please
a triangle has angel measurements of 78°, 90°, and 12°. what kind of triangle is it?​
Which is a solution for the following system of inequalities? x+y >2 2x-y>1
In a certain game, different colors of gems are worth different amounts of gold pieces. Red gems are worth 3 gold pieces and blue gems are worth 7 gold pieces.
A golfer hits an errant tee shot that lands in the rough. A marker in the center of the fairway is 100 yards from the center of the green. While standing on the
which is a perceived threat to the credibility of digital publications A. easy availability or e-publishing platforms B. easy usability of e-published materia