carealee
carealee carealee
  • 25-01-2016
  • Mathematics
contestada

If it costs $90 to feed a family of 3 for one week. (3 points) a. What is the cost to feed each person? b. How much will it cost to feed a family of 5 for one week? c. How much will it cost to feed a family of six?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-01-2016
90 / 3 = $ 30 per person
30 * 5 = $ 150 one week 
30 * 6 = $ 180 family of six
Hope this helped :)

Answer Link

Otras preguntas

The radius of a circle is 7.2 cm. If a central angle measures 112°, what is the length of its intercepted arc to the nearest hundredth?
Match the following terms to their respective definitions:
which group of people was president jackson addressing in 1835?
In the sentence "Mary caught a frog," the common noun serves as a. the subject of the sentence. b. both subject and object. c. the verb of the sentence. d.
Does “either A or B ” preclude “both A and B”?
What is a gene in its simplest form?
how does an estimate help you when you to place the decimal point when multiplying 3.7 times 5.1
Natalie and her friends decided to rent 4 lanes at regular cost for a party. Ten people need tof rent shoes and 4 people are members. What is the total cost ? T
Why are conflicts of interests a problem in business?
how many 8 Oz cups in 2.5 quarts