am90744 am90744
  • 22-03-2018
  • Mathematics
contestada

Elle can buy 2 quarts of milk for $3 or 1 gallon of mik for $3 wich is a better deal? Explain.

Respuesta :

hudadagra hudadagra
  • 22-03-2018
The better deal is 1 gallon of milk for $3.

because 1 gallon is 4 quarts and she will only buy 2 quarts for the same price.

Hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

Solve the equation by graphing. 2x-1=5
1. (2,7); m=-4 What’s the answer?
groundwater definition​
Why didn't the astronauts land on the moon math worksheet answers?
A mixture of 454 kg of applesauce at 10 degrees Celsius is heated in a heat exchanger by adding 121300 kJ. Calculate the outlet temperature of the applesauce. (
If 3(x - 4) = x + 4, then x =8
Explain how the increased availability of books affected the behavior of individuals and groups
If the word rudiment is defined as a fundamental principle or skill, and the suffix -ary is defined as "of or relating to,” what does the term rudimentary educa
Please can anyone help me :(
Answer the following questions. 3) Type the following sentence and add parentheses or brackets where needed. Use exact spelling and correct spacing. Add an