rickaustin970 rickaustin970
  • 22-03-2018
  • Mathematics
contestada

Met paid $9 for 2 tuna sandwhiches at the same rate, how much does meg pay for 8 tuna sandwiches

Respuesta :

Flowerly
Flowerly Flowerly
  • 22-03-2018
Hey there!


To solve this, first divide the numbers 9 and 2 . . .

9 divided by 2 = 4.50

This means that it costs $4.50 for 1 sandwich.

Next, multiply 4.50 and 8 . . .

4.50 x 8 = 36 <-----

Meg paid $36 for 8 tuna sandwiches.

Hope this helps you.
Have a great day!
Answer Link

Otras preguntas

Jon will randomly pick pencils from the cup shown.what ia the probabilty of jon pulling a striped pencil first, putting it back, and then pulling a plain pencil
what are the answers to what were two results of president Andrew johnson's policies
A car consumes fuel at the rate of 9,2 l/100km how many litres is needed to travel 500km​
what are the vertices of r(270° , O)(XYZ)
The mountain and the squirrel had a quarrel and the former called the latter little prig bun replied you are doubtless very big but all sorts of things and weat
How many states have areas with good or excellent potential for wind energy?A. 15B. 20C. 25D. 30
Which of the following actions can an individual take to accomplish their financial goals?A Use credit cards instead of debit cards for shopping.B Apply for an
Which of the ratios below is equivalent to 2:3? Select all that apply. Hint A) 9:6 B) 10:15 C) 8:12 D) 4:5 E) 20:30
contexto historico de el lujo de pobre
Pls helpppp meee(I’m cooked)