beyonceigudia89 beyonceigudia89
  • 24-04-2018
  • Mathematics
contestada

Cheddar cheese costs 7.50 for 1kg Marie buys 200 grams of cheddar cheese how much does she pay

Respuesta :

ComDest
ComDest ComDest
  • 24-04-2018
Every kilogram has 1000 grams. So, if she buys 200 grams- convert to kilos.

200/1000= 0.2kg

Since the price is per kg, then multiply it by the converted weight.

7.50(0.2kg)=
Answer Link

Otras preguntas

How did George Washington meet the challenge of keeping his small army from being lost during the early part of the Revolutionary War? A. attack the British ev
Nine less than a number is no more than 8 and is no less than 3. Compound inequalities
What is a analogy for "Astronomer" ?
What's X-y=3 2x+y=12
what is a acrostic poem for texas
What is the name for groups of families with a common ancestor?
how to solve 5x+5(7) as a factor expression
jeff uses 3 fifth - size strip to modek 3/5. he wants to use tenth-size strip to model an equivalent fraction. how many tenth-size strip will he need?
DRAGONLORD PLEASE HELPWhich of these poses the GREATEST threat to the savanna area of Africa? A) deforestation B) desertification C) earthquakes D) hu
how to turn 3/8 into a percent