bixleryracie22p7rdmr bixleryracie22p7rdmr
  • 25-04-2018
  • Mathematics
contestada

a family has a annual income of 30,600.Of this 1/4 is spent for food ,1/5for housing 1/10 clothing 1/9 for saving 1/4 for taxes and the rest for other expenses .How much is spent for food

Respuesta :

riyanandola
riyanandola riyanandola
  • 25-04-2018
the answer is (1/5)*34200 = $6840
Answer Link

Otras preguntas

Is it possible today for a eukaryotic cell to live without mitochondria or chloroplasts? Choose the best answer below. Yes, cells can live without mitochondria
Your estimate of the market risk premium is 7​%. The​ risk-free rate of return is 3.3​% and General Motors has a beta of 1.3. According to the Capital Asset Pri
Which was not a president that led state constitution writers to include the idea of separation of powers in the first state constitutions? A. Writing of Montes
what is the solution to -13•x=-52 ?
An aluminium alloy bar of diameter 12.5 mm and length 27 m loaded in uniaxial tension to a force of 3 kN. Determine the length of the bar when the force is appl
The price for five pounds of candy is $8, which is a rate of _______ per pound
The eyepiece of a compound microscope has a focal length of 2.70 cm , and the objective lens has f = 0.750 cm . If an object is placed 0.810 cm from the objecti
a shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes, $7.75 for 2.5 pounds of broccoli, and $2.45 for 2.5 pounds of pears. what is the unit price of each item she br
Evaluate 3a-b+2ab if a=4 and b=6
How many of John Locke's ideas are expressed in the Preamble of Declaration?​