roxanaerazo73 roxanaerazo73
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

The graph shows the cost of buying beets at a farm stand.. (question continued on image)​

The graph shows the cost of buying beets at a farm stand question continued on image class=

Respuesta :

akposevictor
akposevictor akposevictor
  • 26-12-2020

Answer/Step-by-step explanation:

Part A:

The slope of the line showing proportional relationship can be found using any one point, (2, 5), on the line.

Slope = y/x = ⁵/2

Part B:

Abby is wrong. From the graph, we see that the unit rate = 5/2 = 2.5. This implies that beets cost $2.5 per pound.

Answer Link

Otras preguntas

What would happen to a cell if its mitochondria stopped working? And why would it happen!?
|3w+6|=9 Solve for w
Which term best describes classical Greek depictions of the human form in sculpture? A. distorted B. abstract C. lifelike D. exaggerated
As the Civil War dragged on, why was the North in better shape to win than the South
Explain how you know when a linear equation in one variable has infinitely many solutions.?
If f(x)=2x-6 and g(x)=x-2xsquared, what is g[f(3)]
how many times does 24 go into 789?
French is still widely spoken in which North African countries? Libya, Egypt, and Syria Tunisia, Algeria, and Morocco Tunisia, Libya, and Egypt Egypt, Tunisia,
jan, mya, and Sara ran a total of 64 miles last week. jan and mya ran the same number of miles. Sara ran 8 less miles than mya. how many miles did Sara run?
how did Spain's success in finding gold and land in the Americas affect other nations