Jackson245
Jackson245 Jackson245
  • 22-03-2021
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate.

15 plants in 5 rows = BLANK plants per row

Respuesta :

kelechiopurum2005
kelechiopurum2005 kelechiopurum2005
  • 22-03-2021

Answer:

3 is the unit rate

Step-by-step explanation:

15/3 is 3 which is your individual value per row.

Answer Link
lecountequtorrian
lecountequtorrian lecountequtorrian
  • 22-03-2021

Answer:

6 plants per row  

Answer Link

Otras preguntas

Odeletta Corporation is considering an investment of in a land development project. The investment will yield cash inflows of per year for five years. The compa
2 x 2 3 Write in its simplest form
I really don’t understand please help
If you know that when a firm produces 10 units of output, total costs are $1,030 and average fixed costs are $10, then total fixed costs are:
which benefit is often associated with the command of economies and most likely achieved in a mixed economy?​
f(x) = -3x + 2 for x =3 Evaluate each function for the given value of x, and write input x and the output f(x) as an ordered pair.
Which person should increase calorie intake due to a lifestyle choice?
Suppose you are asked to determine whether a nugget is made of gold on the basis of its density. You weigh the nugget and find that it has a mass of 163 grams (
Determine which package of laundry soap is the better buy: 65 oz. for $6.99 or 120 oz. for $12.99.
Li uses 8.4 grams of sugar every day in her tea. Sue uses 12.6 grams of sugar every day in her coffee. If Li’s sugar canister contains 128 grams of sugar and Su