littlechungus09 littlechungus09
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

A shopper bought a 12 pound bag of oranges for $18.75 what was the unit price

Respuesta :

giantsny15
giantsny15 giantsny15
  • 22-10-2021

Answer:

the unit price is $1.56

Step-by-step explanation:

18.75/12 = 1.56

Answer Link

Otras preguntas

A 50-kg child on a skateboard experiences a 75-N force. What is the expected acceleration of the child?
What was the pharaoh's role in ancient egypt?
Solve the linear system1).5x + 4y = 16 y = -16 2). 3x + 6y = 15 -2x + 3y = -3 3). 7y = -14x + 42 7y = 14 x + 14
why did andrew jackson want the indians to leave their tribes
4^n = 1/64 What value of n solves the equation?  not only the answer ... how do I work it?
Compute without using a calculator. sin (9π/4)tan(7π/3)
A lever used to lift a heavy box has an input arm of 4 meters and an output arm of 0.8 meters. What is the mechanical advantage of the lever?
how do you write 3.04 as a mixed number?
What was the pharaoh's role in ancient egypt?
-2(x+3y)=18 solve for y!