jaysonishmael58 jaysonishmael58
  • 24-02-2022
  • Mathematics
contestada

A package of 6 pairs of insulated socks costs ​$33.54. What is the unit price of the pairs of socks​?

Respuesta :

luke1216w
luke1216w luke1216w
  • 24-02-2022

Answer:

5.59

Step-by-step explanation:

unit price = total price / total number of pairs

               = 33.54/6 = $ 5.59

Answer Link
INEEDHELP462 INEEDHELP462
  • 24-02-2022

Answer:

5.59 each pair of socks.

Step-by-step explanation:

33.54÷6=5.59

Answer Link

Otras preguntas

If you roll a die what is the probability of getting a 2 or 6?
If f has a local maximum value at x = a, what would you expect the graph of f ' to look like near x = a?
The primary role of the endocrine system is to manage homeostasis
Her uncle had taught her the basics of website design
During mitotic cell division, daughter cells are produced that are genetically their parent cell. submit
how much power does it take to do 360 j of work in 18 seconds?
Please don't answer htis question off a website, If ax*x + bx + c = 0, then what is x?
how doe selevation affect a region's ecosystem?
o Claim (6.01)  Definition: 3. What are the characteristics of an effective claim (6.01)? a. b. c. d.
what was the name of the plan Lincoln came up with to slowly squeeze the south until they surrendered.