christiwvusyou
christiwvusyou christiwvusyou
  • 22-04-2022
  • Mathematics
contestada

If 5 boxes cost $10, what is the cost for 3 boxes?

A. $2

B. $15

C. $6

D. $30

Respuesta :

jsimpson11000 jsimpson11000
  • 22-04-2022

Answer:

C. $6

Step-by-step explanation:

$ 10 / 5 box  * 3 box = $6

Answer Link
nallelyavitia4
nallelyavitia4 nallelyavitia4
  • 22-04-2022

Answer:

D $6

Step-by-step explanation:

hope this helps pls mark as brainliest

Answer Link

Otras preguntas

lexia ran three laps around her neighborhood. Each lap is 1 and StartFraction 3 over 8 EndFraction miles. Which is the best estimate of the number of miles that
Use the graph to Write an equation of the line(3,165)(1,55)
Complete the sentence about bias and equity. There is a lack of in the field of computer science.
There is a swimming pool which has a length of 15 m and a width of 12 m. There is a 2 m wide path around the pool. If the cost of the path is $5 per , what is t
What is a sign of fraud in advertising a healthcare product? A. There is a return policy if it doesn't work. B. A celebrity endorsement. C. Health benefit claim
Please help due tomorrow What transformations could have been used to map ABCE onto A’B’C’D’E?
Simplify -40/7+8-23/7
A pound of chocolate costs 6 dollars. John buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that John pays. 0-0 2 Question 29 XS ?
How does Harriet Jacobs narrative demonstrate the elements of the rags to riches trope?
The ancient officials how much salary every year?