kaylakardashian
kaylakardashian kaylakardashian
  • 22-08-2017
  • Mathematics
contestada

In my chemistry class, 28 students are given 3 pens. If there are 8 pens in one package, priced at $1.88 per package, what is the total cost of giving away pens?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 22-08-2017
28 students are each given 3 pens....28 * 3 = 84 pens
8 pens in 1 pack.....84/8 = 10.5....so 11 packs were bought
at 1.88 per pack....11 * 1.88 = $ 20.68 <==
Answer Link
Аноним Аноним
  • 22-08-2017
 i think the answer is 11 * 1.88 = $ 20.68

Answer Link

Otras preguntas

what is 17% of 350 explain
Four gallons of paint cost $49.44. Which equation can be used to find c, the cost per gallon?
how could a hypothesis that is proven to be false lead to new scientific investigation
.   Which one of the following pairs of numbers contains like fractions?A. 1/2 and 3/2B. 6/7 and 60/70C. 5/4 and 4/5D. 4/8 and 12/16
3-3k+7k=5b solve for k
how could a hypothesis that is proven to be false lead to new scientific investigation
What is the latitude longitude of the Antarctic circle
A recipe for Michigan blueberry pancakes call for 3/4 cup flour 1/4 cup milk, and 1/4 cup blueberries. How much more flour is needed than milk
What is the greatest common factor of 200 and 140
The water in a pool evaporates at a rate of 16 gallons per week. What integer represents the change in the number of gallons of water in the pool after 24 weeks